Tejpování

Tejpování je fyzioterapeutická metoda, která usnadňuje proces hojení svalů, šlach a kloubů. Uvolní přetížené a namáhané svaly a také je zpevní před náročnými výkony, mezi které patří sport, obtížný výšlap nebo jiný namáhavý pohyb. Pozitivně působí na fungování celé pohybové soustavy.

Základ tvoří pružné tejpovací pásky, které se nalepí na kůži v daném místě – tam, kde cítíte bolest nebo u svalů, které chcete zpevnit před fyzickým výkonem.

Jak tejp funguje
Nejčastějším materiálem, který se používá na výrobu tejpů, je bavlna, ale setkáte se také s hedvábím nebo nylonem. Lepidlo tejpu obsahuje lékařskou pryskyřici, která je hypoalergenní.

Pokud se tejp správně aplikuje, zvrásní a nadzvedne kůži. Tím pomáhá uvolnit receptory bolesti, cévy a průtok lymfy. Zlepšuje také zásobení minerály a celkově pomáhá k rychlejšímu zotavení. Natažení tejpu hraje svou roli – podle napětí sval buď uvolní, aktivuje nebo zpevní.

Jaké jsou druhy tejpů
Existuje několik druhů tejpovacích pásek, které se liší svým využitím.

Tejpovací náplast – neboli fixní tejp je neelastický. Slouží ke zpevnění při zátěži (během sportu), nezmírní bolest. Zajistí dobrou fixaci a částečně nahradí ortézu.

Křížové tejpy – jsou neelastické pásky ve tvaru mřížky. Podporují prokrvení a hojení modřin a jizev. Nepoužívají se při zánětech.

Kineziologické tejpy – elastické pásky zmírňující bolest a otoky. Ulevují při zánětlivých onemocněních a pozitivně působí při léčbě chronických nebo akutních stavů pohybového a svalového aparátu.

Dynamické tejpy – jsou extra pružné. Roztahují se i do strany a umožňují tak tejpování, kterého s jinými páskami nedosáhnete. Stabilizují svaly a klouby bez omezení v pohybu.